МЕНЮ
КОШНИЦА

НАЦИОНАЛНАТА ОЛИМПИАДА ПО ХИМИЯ И ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА (2000 – 2019). Национален кръг. Експеримент София

НАЦИОНАЛНАТА ОЛИМПИАДА ПО ХИМИЯ И ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА (2000 – 2019). Национален кръг. Експеримент София - unipress.bg
-25 %
НАЦИОНАЛНАТА ОЛИМПИАДА ПО ХИМИЯ И ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА (2000 – 2019). Национален кръг. Експеримент София
АвторГеомил Пеков, Даниела Цекова
  • Наличност: ДА
  • Корица: мека
  • Тегло: 0.30кг
  • Размери: 16.00см x 23.00см
  • Страници: 100
  • Година: 2022
  • ISBN: 978-954-07-5413-0
This offer ends in:
Дни
Часа
Мин
Сек
15.00 лв.
11.25 лв.
Купи

Химията е експериментална наука и логично експериментът е неделима част още от първите национали олимпиади по химия (през 60-те години на ХХ век). Химичният експеримент е и най-атрактивната част за учениците, след като започнат да изучават химия. В първите години експеримент е имало не само на националния кръг, както е сега, но и на предходния кръг – сега областен, преди регионален, окръжен. Липсата на подходяща база в училищата, която не се подобряваше с годините принуди Националната комисия да остави експериментален етап само на националния кръг на олимпиадата.

Понастоящем в експеримента на националния кръг се включва само качествен анализ. Преди (2000 год.) в състезателната програма имаше и количествена задача (титриметрия). Отказахме се от нея, тъй като на състезанието болшинството от участниците бяха без практически умения – на малко места в страната има възможност за такава подготовка. От националната олимпиада се прави подбор за международните средношколски състезания по химия, в които участва РБългария (Международна олимпиада по химия и Менделеевска международна олимпиада по химия).

Задачите в този сборник по същество са същите, които са давани на състезанието, но по форма и представяне – са различни. На реалното състезание има съдове (епруветки) с разтворите за анализ, които се смесват и от наблюдаваните резултати се правят изводи за състава на разтворите. Тук експериментът е теоретичен – необходимите наблюдения за да се достигне до правилен резултат са описани. Това, макар да осакатява в известен смисъл експеримента – липсва прякото наблюдение, прави задачата по-лесна, тъй като няма излишни резултати, които да затрудняват „наблюдаващия“. Но дори и в този вид задачите оставят разсъжденията и заключенията на „наблюдателя“. В почти всички задачи се изисква да се напишат уравненията на химичните взаимодействия, „които протичат при тези условия“. „Тези условия“ са, преди всичко, концентрацията на разтворите. Навсякъде, където не е изрично указано, това са разредени разтвори с концентрация, съобразена със задачата. Обикновено това са концентрации от порядъка на 0,1 – 0,2 mol/L, каквито се използват в качествения химичен анализ. Но в отделни случаи, когато това го изискват условията на задачата, може да са по-високи или по-ниски.