Как се мисли Българското възраждане. 10 години по-късно
Автор | Румен Даскалов |
- Наличност: ДА
- Корица: мека
- Тегло: 0.50кг
- Размери: 16.00см x 23.00см
- Страници: 320
- Година: 2013
- ISBN: 9789540127699
15.00 лв.
Историографско проучване
Изследването проследява как се е мислило Българското възраждане в родната историческа наука от зараждането ѝ до днес и как представите са се променяли във времето. В седем глави са разгледани всички аспекти и значения на епохата, като: периодизация, аналогии с Ренесанса и Просвещението, тълкувания на османския „феодализъм” и прехода към капитализъм, буржоазия и чорбаджии, йерархия на героите от националния пантеон, Априлското въстание и Руско-турската война.
Авторът Румен Даскалов анализира функционирането на Възраждането като национален мит и показва как в Големия официален исторически разказ, въпреки опитите за десакрализиране в последно време, отношението към тази епоха остава романтично, умилено-сантиментално и дълбоко пристрастно. Доказва как идеи, смятани за преодолени в науката, продължават да се възпроизвеждат в учебниците за средните и дори висшите училища, а оттам преминават в колективното съзнание като безспорни истини.
В настоящото допълнено издание са включени реакциите на автора в дискусията по първото издание, изчерпано бързо от книжния пазар. Предложена е и обобщаваща теоретична част за последните тенденции в писането за Възраждането.
Книгата е необходимо четиво и своеобразен историографски справочник за специалисти, учители, студенти и за всеки, който е любопитен да разбере защо възраждането продължава да бъде лесен и удобен инструмент за масови политически манипулации през 21 век.
Румен Даскалов е роден на 1 юли 1958 г. в Стара Загора. През 1977 г. завършва Английската гимназия в София, а през 1984 г. – история в Софийския университет „Климент Охридски“, където през 1988 г. защитава кандидатска дисертация. След това преподава в Софийския университет, от 1999 г. – в Централноевропейския университет в Будапеща, а от 2005 г. – и в Нов български университет в София. Работи главно в областта на най-новата социална и културна история.