- Наличност: Изчерпан
- Корица: мека
- Тегло: 1.10кг
- Размери: 17.00см x 24.00см
- Страници: 692
- Година: 2019
- ISBN: 978-954-07-4664-7
Антологията по икономически теории има за цел да събере оригинални текстове от бележити икономисти, както и анализи на изследователи на икономическите учения, които да допринесат за запознаването на българския читател с основните концепции и тенденции в развитието на стопанската наука от XVIII до XXI век.
В настоящия трети том намират място ключови текстове и аспекти от творчеството на влиятелния и днес в икономическата теория и политика британски икономист Джон Мейнард Кейнс, както и на негови последователи. На свой ред са представени произведения и идеи на големия противник на кейнсианското направление в икономическата мисъл Милтън Фридман и школата на монетаризма. Преди монетаризма подробно са изложени икономическите категории и убеждения, формиращи т.нар. икономически неолиберализъм от средата на миналия век – главно немския ордолиберализъм, идеите на Валтер Ойкен и на Лудвиг Ерхард и теорията за социалното пазарно стопанство в Германия, както и на френските неолиберали Жак Рюеф и Морис Але. На страниците на изданието намират място и концепциите на т.нар. конституционна политическа икономия и преди всичко на Джеймс Бюканан. Томът завършва с оригинални текстове от творчеството на популярния представител на т.нар. неоинституционализъм от втората половина на XX век Джон Кенет Гълбрайт, включително посветени на историята на икономическата наука. Основната част на книгата е предшествана от аналитично проследяване на основните линии на развитие на икономическата мисъл в работата на Кейнс и кейнсианците, както и на Милтън Фридман и монетаристката школа от доц. д-р Теодор Седларски.
Акцентът в изследванията на професор д.ик.н. Атанас Леонидов (1934 – 2015) е върху анализа на еволюцията на общата икономическа теория и особеностите на утвърждаване на теоретичните школи на политическата икономия, които са в основата на прилагането на различни икономически политики с цел растеж и стопанско развитие. Негови значими произведения са монографиите „Неоконсерватизмът и буржоазната политическа икономия“ (1988) и „Ордолиберализъм, социално пазарно стопанство, трансформация“ (2000). Научен редактор е на българското издание на книгата на Дъглас Норт „Институции, институционална промяна и икономически резултати“ (2000), както и (съвместно с проф. д-р ик.н. Методи Кънев) на книгата на Марк Блауг „Големите икономисти след Кейнс“ (1998). От 1991 до 1993 г. е главен редактор на списание „Икономическа мисъл“ на Института за икономически изследвания на БАН и е един от основателите на Центъра за икономически теории и стопански политики към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 2012 г.
Доцент д-р Теодор Седларски е преподавател в катедра „Икономика“ към Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 2012 г. е ръководител на Центъра за икономически теории и стопански политики към СУ (www.economy.uni-sofi a.bg). Чете лекции по икономически теории, институционална икономика, международна икономика, икономика на публичния сектор, пари, банки и финансови пазари. Сред последните му публикации са книгите “Икономически теории. Антология“ – том първи (2016, в съставителство с А. Леонидов) и втори (2017), „Икономически теории (История на икономическата мисъл)“ (2015), „Нова институционална икономика“ (2013), „Институционални аспекти на пазара“ (2013), „Международна икономика“ (2013, в съавторство с Х. Албек), „Институционална икономика: възможности и неизползван потенциал“ (2012, в съавторство с Т. Попов).