Като доказва, че в Древна Рус от момента на зараждането на писмеността до ново време е съществувала езикова ситуация, характеризираща се с наличието на два противопоставени един на друг нормирани езикови феномена, професор М. Л. Ремньова, въз основа на материал от 400 паметника от XI-XVII век, проследява историята на еволюцията на руския (източнославянския, древноруския) книжовен език и анализира неговата граматична система в сравнение с езиковата система, отразена в църковнославянските текстове.
Книгата е предназначена за преподаватели, докторанти, студенти и всички, които се интересуват от въпросите, свързани с историята на езика.
ПЕТ ВСТЪПИТЕЛНИ ИЗРЕЧЕНИЯЕдна източна мъдрост казва: Път от хиляда мили започва с една стъпка.Сборникът „Стъпки от началото" за всеки един от участващ..
Монографията представлява второ издание на утвърдилото се като полезно помагало за студентите филолози по руска литература, публикувано през 2006 г. И..
Книгата е посветена на тази част от словното богатство на старобългарския език, която по установила се вече стогодишна традиция се свързва с влияние о..
Монографията е сполучлив опит за синтез на досегашните проучвания с новите направления в суперсегментната фонология. Написана е с нов теоретичен погле..
СЪДЪРЖАНИЕДуми за начало (Ренета Божанкова) / 7Валери Стефанов - Библиотеката и пожарът / 9Ангелина Вачева - Гордостта на един плебей. Естествено прав..
Сборникът съдържа статии на бележити езиковеди от България, Русия, Украйна, Германия и Япония, в памет на талантливия български лексикограф, изследова..