МЕНЮ
КОШНИЦА

Литература на свидетелството в Латинска Америка (1950–1989)

Литература на свидетелството в Латинска Америка (1950–1989) - unipress.bg
Литература на свидетелството в Латинска Америка (1950–1989)
АвторЛиляна Табакова
  • Наличност: ДА
  • Корица: мека
  • Тегло: 0.50кг
  • Размери: 16.00см x 23.00см
  • Страници: 280
  • Година: 2020
  • ISBN: 978-954-07-5056-9
16.00 лв. (8.18€)
Купи

В началото на 90-те години на миналия век човечеството преживя демитифицирането и краха на много от своите извечни утопични вярвания. Латинска Америка не остана назад от сложните процеси. 

В тази книга се разглеждат някои проблеми, възникнали въз основа на конфигуриралия се специфичен текстови корпус в испаноамериканската литература, т.нар. literatura testimonial, която се наричат „литература на свидетелството“, за да бъде отграничена от безспорно сходни, но не напълно идентични явления, познати с названия като „документално-художествена литература“, „литература на факта“, «non fiction» и др.

През един период, който обхваща приблизително четири десетилетия от ХХ век (от средата на 50-те до към края на 80-те години), в Латинска Америка беше публикувано огромно количество текстове, най-често под формата на книги, които изрично и недвусмислено се обявяват за „свидетелства заради самите себе си“. Става дума за много разнородни публикации, които „прехвърлят“ и „размиват“ границите между различните дискурси и не зачитат  жанровата институция, като за пореден път ни карат да се замисляме за това, какво е „литературността“.